REGULAMIN STAJNI REKREACYJNEJ

W trosce o bezpieczeństwo wszystkich osób odwiedzających i przebywających w naszej stajni jak i naszych czworonożnych przyjaciół uprzejmie prosimy o stosowanie się do poniższych zasad.

 1. Jazda konna to wielka przyjemność, ale też ogromne wyzwanie. Zapisując się na lekcje jazdy konnej pamiętaj o swoich możliwościach i predyspozycjach zdrowotnych, jak również o ewentualnych ograniczeniach Twoich i Twoich dzieci. Aby zyskać pewność, że Ty i Twoje dziecko nie posiadacie przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania tego sportu, skonsultuj się ze swoim lekarzem oraz porozmawiaj z instruktorem.
 2. Stajnia i instruktorzy posiadają ubezpieczenie od następstwa nieszczęśliwych wypadków. Jednak ten fakt nie zwalnia rodziców od pełnej odpowiedzialności za swoje dzieci przebywające na terenie Stajni Sawanka.
 3. Dzieci przebywające na terenie Stajni Sawanka powinny zawsze być pod opieką osób dorosłych: rodziców lub opiekunów.
 4. Podczas przebywania w stajni bądź uważny i skoncentrowany. Nasze konie są spokojne i łagodne, lecz mimo to pamiętamy, że są to z natury zwierzęta płochliwe i nigdy nie możemy w 100% przewidzieć ich reakcji na zaskakujące i nietypowe sytuacje. W kontakcie z nimi należy zachować ostrożność i spokój oraz nie wykonywać gwałtownych ruchów. Pamiętaj, że na terenie stajni nie wolno krzyczeć ani biegać, gdyż takie zachowanie mogłoby spłoszyć konie.
 5. Jeśli jesteś w nienajlepszej formie, powiedz o tym swojemu instruktorowi i nie wsiadaj na konia. Pamiętaj, nigdy nie wsiadaj na konia będąc pod wpływem alkoholu i innych używek.
 6. W Stajni Sawanka dbamy o dobre samopoczucie naszych podopiecznych (zarówno koni jak i mniejszych czworonogów). Nie zachowuj się w stosunku do nich agresywnie, ani nie używaj przemocy.
 7. Pomóż nam zachować sprzęt jeździecki w całości i czystości. Zawsze odkładaj kask, szczotki, derki i ochraniacze na wyznaczone miejsce. Każde ogłowie i siodło ma swoje podpisane miejsce, jeśli nie wiesz gdzie i w jaki sposób odłożyć lub odwiesić – zapytaj. Pamiętaj by po jeździe umyć ogłowie, a popręg, strzemiona i ochraniacze przeczyścić szczotką do kopyt.
 8. Przygotowując konia przed jazdą dbaj o to, by nie gryzł części rzędu i by nie leżały one na ziemi.
 9. W stajni Sawanka zawsze chętnie witamy gości, także czworonożnych. Przywożąc swojego pupila do stajni pamiętaj o bezpieczeństwie ludzi. Jeśli masz wątpliwości, czy zwierzę będzie zachowywało się grzecznie, trzymaj je na smyczy i w kagańcu. Jeśli jest hałaśliwe – najlepiej zostaw je w domu.
 10. Jeśli chcesz pogłaskać lub poczęstować smakołykiem jakiekolwiek zwierzę przebywające na terenie stajni pamiętaj, że możesz to zrobić wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia właściciela lub pracownika.
 11. Każde z naszych zwierząt ma swój odrębny charakter i przyzwyczajenia. Zanim zbliżysz się do któregoś z nich poproś pracownika o zgodę i asystę. Nie wchodź do koni znajdujących się na padokach (ogrodzenie jest pod napięciem) lub w boksach. Pamiętaj o podstawowej zasadzie, aby nigdy nie podchodzić do koni od tyłu oraz bez wcześniejszego uprzedzenia ich głosem. Pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania.
 12. Nasze zwierzęta nie lubią słodyczy, a każde z nich ma inne potrzeby pokarmowe i podanie mu pożywienia, które nie jest dla niego odpowiednie może się dla niego źle skonczyć.
 13. Kategorycznie zabronione jest karmienie psów.
 14. Zawsze stosuj się do poleceń i wskazówek pracowników Stajni Sawanka. Pamiętaj, że udzielamy ich dla dobra i bezpieczeństwa wszystkich osób i zwierząt znajdujących się na terenie Stajni.
 15. Wszyscy chcemy miło i bezpiecznie spędzać czas na terenie Sawanki, pamiętaj zatem o zachowaniu czystości i porządku. Nie pozostawiaj po sobie żadnych śmieci, a zwłaszcza tych, które mogą przestraszyć lub zranić zwierzęta tj. szeleszczących woreczków lub innych opakowań, rozbitego szkła, ostrych przedmiotów itp. Nie wnoś ognia oraz nie pal papierosów na terenie stajni. Zachowanie czystości odnosi się także do zbierania nieczystości po koniach. Jeśli nie możesz znaleźć szufelki, grabek i taczki – zapytaj.
 16. Nigdy nie zostawiaj osiodłanego konia w boksie oraz poza nim bez opieki. Jeśli musisz odejść, poproś kogoś, by miał go na oku. Pamiętaj o zasadzie, by nigdy nie przywiązywać konia za wodze ani nie przypinać uwiązu do wędzidła. Nawet najspokojniejszy z naszych koni może się spłoszyć i w takiej sytuacji dotkliwie poranić.
 17. Pamiętaj, by nigdy nie wyprowadzać konia z boksu bez zgody instruktora.
 18. Konie przeprowadzamy zawsze w kantarach i na uwiązach po wcześniejszym zamknięciu za sobą boksu. Każdy z naszych koni ma przypisany do siebie komplet sprzętu – dotyczy to także kantara. Jeśli kantar lub uwiąz jest uszkodzony – nie korzystaj z niego, tylko odnieś do swojego instruktora.
 19. Nigdy nie wsiadaj na konia bez odpowiedniego nakrycia chroniącego głowę – toczka lub kasku.
  Jeśli nie masz swojego kasku, możesz pożyczyć go od nas nieodpłatnie. Poproś instruktora o pomoc w dobraniu odpowiedniego rozmiaru. Zadbaj również o odpowiedni strój do jazdy konnej (nawet na lonży), które zapewni Ci komfortową i bezpieczną jazdę bez niepotrzebnych otarć. Potrzebne ci będą długie wąskie spodnie zakrywające kostkę, najlepiej z miękkiej i elastycznej tkaniny (jeansy nie są najlepszym pomysłem), buty na twardej, wąskiej podeszwie (koniecznie bez obcasów) a także rękawiczki, by chronić dłonie przed otarciem bez względu na porę roku. Szykując się do lekcji jazdy konnej zostaw telefon w torbie i zdejmij biżuterię, gdyż może ona skaleczyć Ciebie lub konia. Siedząc na koniu nie jedz i nie żuj gumy.
 20. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie bój się zapytać. Jesteśmy po to, aby w miarę możliwości odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. Pamiętaj jednak, że w szczególnych sytuacjach pracownicy stajni mogą być zajęci interwencją wywołaną chorobą lub nietypowym zachowaniem naszych zwierząt – w takim przypadku prosimy – nie przeszkadzaj.
 21. Jeśli pracownicy Stajni Sawanka zauważą, że przez nieodpowiedzialne zachowanie narażasz ludzi lub zwierzęta na niebezpieczeństwo – mogą poprosić Cię o zejście z konia lub nawet o opuszczenie terenu stajni.