ZACHOWANIE NA UJEŻDŻALNI

Podstawowe zasady obowiązujące na ujeżdżalni, hali oraz placach zewnętrznych.

 1. WCHODZĄC i WYCHODZĄC z hali (przed otwarciem drzwi) zawsze uprzedź przebywających na hali głośnym „UWAGA” i poczekaj na odpowiedź (w razie potrzeby powtórz głośniej). Po informacji „MOŻNA” otwórz drzwi. Ty nie wejdziesz pod galopującego konia a jeźdźcy będą mogli spokojnie odjechać od drzwi lub przejść do niższego chodu.
 2. Drzwi otwieramy szeroko — tak żeby koń nie zaczepił żadnym elementem sprzętu o skrzydło drzwi (siodło zawsze z podciągniętymi strzemionami). Zawsze zamykaj za sobą drzwi — jeśli to możliwe poproś o pomoc przebywających w pobliżu bez koni a sam nie stój na „pierwszym śladzie”.
 3. Regulowanie strzemion, dociąganie popręgu, wsiadanie (ze schodków) odbywa się na środku ujeżdżalni!
 4. Ścieżka najbliżej ściany / bandy nazywana jest „PIERWSZYM ŚLADEM” lub „ŚCIANĄ”, drugi ślad to ścieżka znajdująca się ok 2-3m od pierwszego śladu.
 5. Osoby jeżdżące w tym samym chodzie w różnych kierunkach mijają się LEWYMI RĘKAMI — ruch prawostronny. Jeśli to my ustępujemy ściany to zjeżdżamy ze śladu min 8-10m wcześniej. Jeśli ktoś zapomniał o tej zasadzie to zwracamy uwagę odpowiednio wcześniej — uwaga ściana / ściana moja — jeśli widzimy, że nie zdąży zjechać to uprzedzamy np. ja w środku / zostań na ścianie.
 6. PIERWSZEŃSTWO NA ŚCIANIE MAJĄ:
  — w tym samym chodzie jadący na lewą rękę
  — jadący wyższym chodem
  — jeżdżący na wprost po ścianach przed wykonującymi figury wewnątrz i po kołach i łukach.
 7. Zastęp jeźdźców na „ścianie” ma zawsze pierwszeństwo przed jeźdżącymi pojedyńczo nawet w stępie.
 8. NIE WOLNO
  — na pierwszym śladzie jechać stępem (chyba że wszystkie konie stępują)
  — na pierwszym śladzie zatrzymywać się (chyba że wszystkie konie się zatrzymują)
  — kontynuować jazdy jeśli ktoś spadł lub koń porusza się bez jeźdźca — od razu przechodzimy do stępa i zatrzymujemy się.
  — kontynuować jazdy jeśli zgasło światło- nastychmiast zatrzymujemy się i zsiadamy
  — wyprzedzać na długiej ścianie — wcześniej wykonujemy zakręt i wjeżdżamy w wolne miejsce w obwodzie ujeżdżalni lub robimy woltę
  — poruszać się po ujeżdżalni (bez koni) bez zgody instruktora — dla widzów jest specjalnie wyznaczone miejsce.
 9. Za porządek oraz za to co wolno i czego nie wolno odpowiada instruktor lub jeździec do tego upoważniony lub najstarszy rangą.
 10. Pamiętaj, że zawsze w razie niejasności możesz zapytać i wszystko co wątpliwe ustalić z innymi jeźdzcami bądź instruktorem słownie 🙂 Zsiadanie z konia bez pozwolenia instruktora uznawane jest za spadkowe. 🙂